فاکتورهای انتخاب کوره سرامیک و چگونگی تعمیر و نگهداری آن.

فاکتورهای انتخاب کوره سفال و چگونگی تعمیر و نگهداری آن.

کوره سفالگری به مثابه قلب کارگاه است. ودر بودجه بندی ابتدایی تاسیس کارگاه یکی از مهمترین هزینه ها است.

بنا بر این انتخاب یک کوره مناسب بسیار حایِز اهمیت است.ممکن است حتی متوجه نباشیدبرای انتخاب کوره باید به چه فاکتورهایی توجه شود.

ویا ممکن است شما کوره تهیه کرده باشید و نکات نکهداری بهینه از کوره خود ویا تعمیرات کوره خود را ندانید.

در این مصاحبه سعی بر آن داریم تا به تمام سوالات شما توسط یک فرد آگاه تا جای ممکن پاسخ دهیم.

در این مصاحبه که در قالب لایو اینستاگرام خواهد بود یک مصاحبه خواهیم داشت با جناب مهندس مهردوست مالک و بنیانگذار شرکت مارال سرام تا پاسخگوی سوالات زیر باشند.

این مصاحبه به دو بخش

  • انتخاب کوره مناسب
  • تعمیر و نگهداری از کوره سرامیک

سوالات به این ترتیب هستند.

البته بعد از لایو جواب تمام سوالات را ارایه خواهیم داد.

ادیفای آقای مهردوست

انتخاب کوره مناسب

1_ فرق کوره سرامیک با دیگر کوره ها چیست؟

فرق کوره سرامیک با دیگر کوره ها در این است که کوره سرامیک باید به آرامی دمایش افزایش پیدا کند و نه خیلی سریع .
مثلا کوره ذوب فلزات با تمام توان دمایشان افزایش می یابد تا فلزات را ذوب کند ولی در کوره های پخت سرامیک باید دما به آرامی افزایش یابد تا قطعات دچار شک حرارتی نشوند.

2_ فرق کوره گازی و برقی چیست؟

فرق کوره سرامیک با دیگر

۲_قیمت کوره های گازی کمتر از کوره های برقی است و در ضمن سوخت گازی ارزانتر از برق تمام می شود و ممکن است به خاطر همین فاکتورها ممکن است به نظر برسد انتخاب کوره گازی
به برقی ارجح باشد .
اما کوره گازی در حین کار به مهارت و صبوری بیشتری احتیاج دارد ممکن است سوخت ناقص بسوزد و کوره در شرایط احیا ناخواسته قرار بگیرد که باعث آسیب به لعابهای می شود و یا در حین پخت بیسکویت بدنه ها احیا شوند و یا ناقص پخته شوند
در هر صورت کوره برقی به علت اینکه سیستم تولید گرما از مقاومت المنتها نشان میگیرد بسیار تمیز و بدون هیچ مشکلی برای جو کوره سرامیکها را می‌پزد.
توصیه می شود اگر مبتدی هستید با وجود گران تر بودن کوره برقی نسبت به کوره گازی از کوره برقی استفاده کنید.
در ضمن ممکن است چند دقیقه شعله خاموش شود و کوره پر از گاز شود و بعد از روشن کردن حجم گازی که در کوره است منفجر شود و خطر جانی به همراه داشته باشد .
ولی این به آن معنا نیست که کوره های گازی اصلا به کار نمی آیند بلکه کوره گازی برای افراد با تجربه تر توصیه می شود مثلا برای تکنیک‌هایی مثل راکون سازگار واحیایی ..حتما باید کوره گازی داشته باشیدوره ها در این است که کوره سرامیک باید به آرامی دمایش افزایش پیدا کند و نه خیلی سریع .
مثلا کوره ذوب فلزات با تمام توان دمایشان افزایش می یابد تا فلزات را ذوب کند ولی در کوره های پخت سرامیک باید دما به آرامی افزایش یابد تا قطعات دچار شک حرارتی نشوند.

3_ تقسیم بندی کوره ها بر اساس دما به چه صورت است؟و بر چه اساسی است؟

تقسیم بندی کوره های الکتریکی سرامیک بر اساس دما
کوره ها با دمای حداکثر ۱۰۰۰درجه سانتیگراد
این کوره ها برای بدنه های رسی استفاده می شود و پخت لعابهای پخت پایین و مینا کاری
۱۱۰۰درجه سانتیگراد
این کوره ها برای پخت بدنه های ایران ویر سفید استفاده می شود
۱۲۰۰درجه سانتیگراد
باز هم این کوره ها برای پخت ارتنویرهای سفید و بعضی از پرسلینهای پخت پایین استفاده می شود
۱۳۰۰درجه سانتیگراد
برای پخت لعابهای پرسلین و استون ویر استفاده می شود.

4_تقسیم بندی کوره ها بر اساس حجم کدام است و با افزایش حجم کوره چه تمهیداتی باید اندیشید؟

حجم کوره ها می تواند متفاوت باشد مثلا کوره تست حجم داخلی بسیار کوچکی دارد مثلا ۱۰liحجم کوره با دمای کوره و فاز کنتور شما رابطی با هم دارد
اگر حجم کوره شما از ۲۰۰بالاتر رود و دمای که از کوره میگیرید بالای ۱۱۰۰باشد دیگر باید فاز کنتور خود را از تک فاز به ۳فاز افزایش دهید ولی ممکن است کوره شما با حجم ۲۰۰لیتر با دمای ۱۰۰۰همان کنتور تک فاز جواب بدهد

جم کوره ها می تواند متفاوت باشد مثلا کوره تست حجم داخلی بسیار کوچکی دارد مثلا ۱۰liحجم کوره با دمای کوره و فاز کنتور شما رابطی با هم دارد
اگر حجم کوره شما از ۲۰۰بالاتر رود و دمای که از کوره میگیرید بالای ۱۱۰۰باشد دیگر باید فاز کنتور خود را از تک فاز به ۳فاز افزایش دهید ولی ممکن است کوره شما با حجم ۲۰۰لیتر با دمای ۱۰۰۰همان کنتور تک فاز جواب بدهد
به خاطر همین توصیه می شود به جای خرید یک کوره با حجم زیاد و دمای بالا و تعویض فاز کنتور خود چند کوره با حجم کم و دمای بالا و همان کنتور تک فاز استفاده شود با وجود آنکه اگر کنتور سه فاز باشد هزینه برق مصرفی کمتر می شود ولی هزینه تعویض کنتور از تک فاز به سه فاز هزینه بسیار زیادی است.
این مطلب که چند کوره با حجم کم به ازای یک کوره با حجم زیاد داشته باشید مزایای دیگری نیز دارد از جمله آنها می توان به این اشاره کرد که اگر یکی از کوره ها دچار آسیب شد آن دیگری کار می کند و یا اگر سفارش کم بود می توان یک کوره کوچک را به راحتی در کرد و هزینه اضافی مصرف برق برای کوره نیمه خالی ندهید

5_ فرق کوره یخچالی و صندوقی و معایب و مزایای ان؟

وره های صندوقی کوره های هستند که بارگزاری آنها از بالا انجام می شود کوره های یخچالی کوره های هستند که بارگزاری از روبروی انجام می شود .
در کوره های صندوقی سرامیست برای چیدن کوره باید هم شود و ممکن است به مرور زمان آسیب جسمی به سرامیست وارد شود ولی در کوره های یخچالی اینگونه نیست اما مزایای کوره صندوقی در زمان چیدمان لعاب مشخص می شود که شما کاملا از بالا ظروف را می‌بینید که با هم در تماس نباشند ولی در کوره های یخچالی چیدن کوره لعاب کمی سخت است به خاطر دید کم .

 

6_ حجم بیرونی کوره ها چقدر است؟

حجم بیرونی کوره ها بسیار با ضخامت عایق کوره شما وابسته است.هر چه کوره شما دمای بالاتری داشته باشد ضخامت عایق بیشتر می شود تا بتواند دمای بالاتری را در خود حفظ کند در ضمن دوجداره بودن کوره به خاطر آسیب ندیدن دیواره بیرونی کوره باعث حجیمتر شدن کوره می شود.

7_سایز کوره بر چه اساسی انتخاب می شود؟

اندازه های داخلی کوره بسیار مهم است برای سیلکوله کردن دما در کوره مثلا اگر فرم داخلی مستطیلی باشد مناسب نیست و بهترین اندازه های داخلی مکعب مربع است و یا استوانه هوایی با اندازه قطر و طول یکسان.
ولی در کل اندازه کوره بر اساس سفارش شما و یا رابطه حجم و دما و امور کوره طراحی می شود.
مثلا کوره با دمای ۱۳۰۰با کنتور تک فاز باید حجم کمی داشته باشد نمی تواند از یک اندازه ای بزرگتر باشد

8_ مکان مناسب قرار دادن کوره کجاست؟

مکان مناسب برای قرار دادن کوره در منزل جایی است که ابدا آب به بدنه کوره تماس نداشته باشد پس گذاشتن کوره در آشپز خانه و یا حمام و یا روی بالکنی که باران اصابت میکند ابدا درست نیست.
باید حتما جای خشکی کوره خود را قرار دهید.
در ضمن کوره باید در یک فضایی باشد که به فضای باز راه داشته باشد زیرا در پخت لعابهای بهاران سمی از لعاب ساطع می شود که خطر ناک است و باید از کارگاه و یا منزل شما خارج شود در ضمن نمی تواند از دودکش استفاده کنید ولی میتوانید از خود بالای کوره خود استفاده کنید

9_ توضیحات کابل کشی و کنتور و نوع کابل

می توان برای وصل کردن کوره به برق دوشاخه کوره را به پریز برق منزل وصل کنید مانند جارو برقی و یا ماشین لباسشویی زیرا آمپری که کوره مصرف می کند بسیار بیشتر از ماشین لباسشویی است و حتما به سیستم کابل کشی برق منزل شما آسیب جدی میزند و ممکن است حتی به آتش سوزی منجر شود.
بنابر این باید کوره با کابل مجزایی مستقیما و بدون فشار به سیستم برق کشی منزل به کنتور وصل شود آن هم با کابل بسیار قوی کابل 6*2
و با ترمینال های مقاوم مستقیما به کوره وصل شود که کار بسیار حساس و خطر نامی است و حتما باید از متخصص استفاده شود

10_ چطور به کوره برنامه بدم؟

 

11_ چه زمانی در کوره را باز کنیم؟

11_اگر کوره را در دمای مثلا ۲۰۰درجه باز کنیم شک حرارتی که به قطعات داخلی کوره وارد میشود منجر به فرسوده شدن زود هنگام کوره ها می شود و عمر مفید کوره را کاهش می‌دهد و در ضمن باعث آسیب زیادی به آثار شما در داخل کوره هم می شود .
هیچ وقت کوره را در دمای بالا مثلا ۳۰۰ویا۵۰۰درجه باز نکنید علاوه بر خطر سوختگی برای خود فرد آسیب جدی به کوره وارد می شود .در داخل کوره احیا نکنید زیرا گازهای ناشی از سوختن مواد آلی به المنتها آسیب وارد می کند .میتوان از اگزوز کوره برای کاهش سریعتر دما استفاده کرد.

12_ دما برای هر کدام از بدنه ها کدام است؟

اید حتما اطلاعات دمایی کافی در مورد بدنه ها و لعابهای خود داشته باشد مثلا باید بدانید رسی ها دمای بالاتر از ۱۰۰۰درجه را تاب ندارند و در دمای بالاتر ذوب می شوند و اگر ذوب شوند به صفحه های نسوز و آجر ها و المنت‌های کوره شما آسیب جدی وارد خواهند کرد .و یا مثلا لعابهای کریستالی لعابهای هستند که به شدت ویسکوزیته پایینی دارند و اگر تدابیری اندیشه نشود برای نگهداری لعابهای که از ظروف شما در دمای بالا شره می کند کاملا به صفحات و آجر ها آسیب جدی وارد میکند و یا لعابهای که تبخیری هستند مانند لعابهای نمکی به هیچ عنوان در کوره الکتریکی این لعابهای را جرا نکنید نمک با تمام قطعات داخل کوره واکنش نشان میدهد وبدنه داخل کوره شما انگار داخل کوره را لعاب زده آید .و آسیب به المنت ها وارد میکنید البته این نوع لعابهای برای خود سرامیست هم خطر ناک است.

13_ توضیح به همسایه ها در مورد بی خطر بودن کوره ها.

_وقتی حرف از کوره در منزل می شود ممکن است افراد ناآگاه تصور کنند که یک وسیله بسیار خطر ناک وارد منزل خود کرده آید در صورتی که ابدا درست نیست .یک کوره برقی که با استاندارهای لازم ساخته شده باشد و در ضمن سرامیست نگات لازم را برای نصب و راه اندازی آن درست در نظر گرفته باشد ابدا خطری برای افراد آن منزل نخواهد داشت.
همانند ماشین لباسشویی بی خطر میتواند باشد به شرط حفظ نکات ایمنی که گفته شد

14_ چطور کابل کشی کنیم و هزینش چقدر است؟

۴توصیه میشود که از متخصص برای کابل کشی استفاده کنید طول کابل باید از کوره تا کنتور برق باشد برای محاسبه با یک طناب یا یک نخ که به کوره شما وصل شده از مسیر مورد نظر رد کنید تا به کنتور برسید اینگونه می تواند مقدار کابلی که احتیاج دارید را اندازه بگیرید .کابل مورد نظر کابل 2*6می باشد که منظور این است که یک کابل سیاه که درون آن دو کابل دیگر قرار دارد که هر کدام ……. تا رشته سیم دارد .
کابل را بیشتر و یا کمتر نگیرید اگر کمتر بگیرید سخت میشود به آن اضافه کرد اگر بیشتر هم بگیرید آمپر مصرفی شما کمی بیشتر می‌شود و هزینه برق اضافه میشود

15_ آیا کوره و یا کابل و یا کنتور برق ممکن است باعث آتش سوزی شوند؟

 

16_ مصرف برق کوره چقدر است؟

16درست است که مصرف برق کوره زیاد است اما نه به اندازه ای که شما فکر کنید اصلا به صرفه نیست تولید سرامیک به خاطر هزینه های برق .
در ضمن می تواند در مصرف برق خود صرفه جویی کنید و کوره را زمان کم بازی روشن کنید که از ساعت 12و یا 11شب شروع می شود ‌اینگونه هزینه مصرف برق شما به شدت کم می شود.

17_ برای صرفه جویی در مصرف برق چه زمانی کوره را روشن کنیم؟

 

18_ چرا بدنه بیرونی کوره گرم می شود ؟و تا چه دمایی طبیعی است؟

19_ سیرکولاسیون کوره به چه صورتی است؟

20_ کالیبراسیون کوره به چه صورت انجام می شود؟

21_ مبلمان کوره را چگونه تهیه کنیم و مبلمان کوره در هر دما چه تفاوتی دارند؟

تعمیر و نگهداری کوره های سرامیک

22_ چرا صفحات کوره می شکند؟

23_ واش کوره چیست؟

24_ نحوه تمیز کردن صفحات کوره از لعاب چگونه است؟

25_ چرا درب کوره ها اورلب  آجر ندارد و از پتو نسوز استفاده کرده اید؟

26_ چرا بدنه کوره زنگ می زند و چگونه می توان از زنگ زدن جلوگیری کرد؟

27_ عمر مفید المنتها چقدر است؟

28_ عمر مفید کوره چقدر است؟

29_ نگهداری دوره ای کوره به چه صورت است؟(تعویض المنت، تعویض پوسته کوره، شکستن ترموکوبل، تعویض کابل، تعویض آجر, فیوز کوره،نمایشگر)

30_  آیا می توان دو کوره را با یک کابل به کنتور وصل کرد؟

31_ آیا می توان بیش از ۹مرحله به کوره فرمان داد؟

32_ اگر قطعه ذوب شود و به آجر کوره آسیب بزند چه کاری باید کرد؟

33_ پریدن کنتور نشانه چیست و چه کاری باید انجام داد؟

34_ فیوز و کابل مناسب کوره چیست؟

35_ اگر برق قطع شود چه اتفاقی در کوره رخ می دهد؟

36_ انواع پتو نسوز و آجر و المنت ترموکوبل، نمایشگر چیست؟

 

37_ قیمت کوره بر چه اساسی تعیین می شود؟

38_ چرا قطعات خیس چه بدنه چه لعاب نباید در کوره گذاشت؟

39_ همه کوره سازها میگن برای دمای 1300 درجه باید المنت U شکل داشت که تحریم هستیم .ولی چرا توی فیلمهای اتولیه سرامیک امریکایها کوره ها همه 1300 درجست ولی المنت معمولیه؟

 

درباره ی آموزشگاه نسیم آرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.